mgr Tomasz Błaszkiewicz
tel. 607 04 29 70

PIŁKA RĘCZNA

ZE STOLICY WRACAMY Z MEDALEM!

Piłkarze ręczni Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w turnieju finałowym Akademickich Mistrzostw Polski zdobyli brązowy medal w kategorii uniwersytetów i VI miejsce w klasyfikacji generalnej. Finały odbywały się w dniach 9-12 czerwca w Warszawie.

Nasz zespół jako zwycięzca turnieju półfinałowego w Krakowie znalazł się w grupie B, razem  z zespołami: UWM Olsztyn (II miejsce w półfinale B), UKW Bydgoszcz (III miejsce w półfinale A) oraz PWSZ Tarnów (V miejsce w półfinale C). W pierwszym rozegranym przez nas meczu rywalizowaliśmy z ekipą z tej samej grupy - PWSZ w Tarnowie. Wynik tego meczu oscylował wokół remisu, jednak to zespół z Tarnowa okazał się lepszy o jedną bramkę, wygrywając 32:31. W drugim meczu grupowym spotkały się dwa Uniwersytety - z Kielc i Olsztyna. Po dobrym otwarciu przez „czarno-biało-czerwonych” (7:0), UWM z każdą kolejną minutą zaczął zbliżać się do UJK, by w 35. minucie przegrywać tylko 21:20. Od tego momentu inicjatywę przejął ponownie nasz zespół, pokonując rywali 32:27. Po pierwszym dniu turnieju mieliśmy na koncie 2 pkt., dlatego drugiego dnia rozgrywek walczyliśmy o awans do najlepszej ósemki w Polsce. Naszym rywalem był zespół UKW w Bydgoszczy. W tym meczu nie daliśmy przeciwnikom szansy i pewnie wygraliśmy 38:21. W swojej grupie zajęliśmy drugie miejsce z dorobkiem 4 punktów.

W meczu ćwierćfinałowym przyszło nam się zmierzyć, jak się później okazało z najlepszą akademicką drużyną w Polsce – ALK Warszawa. Mimo walki którą podjęliśmy, przegraliśmy wyraźnie 31:20, jednak dalej byliśmy w grze o medal w typie uczelni(Uniwersytety). Ostatniego dnia turniej walczyliśmy o V miejsce. W pierwszym poniedziałkowym meczu, spotkaliśmy się z Uniwersytetem Szczecińskim. Był to zarazem pojedynek o brązowy medal wśród uniwersytetów. Mecz toczył się naprawdę wyrównanie, do przerwy mieliśmy na tablicy wynik 10:9 dla zespołu z Grodu Gryfa.  Przewaga Szczecinian utrzymywała się do 36. minuty, kiedy to wyszliśmy na prowadzenie (17:16), nie oddając go już do końca. Wygraliśmy ostatecznie 22:18, zdobywając tym samym brązowy medal AMP w kategorii uniwersytetów. W meczu o V miejsce w Polsce nasz zespół musiał uznać wyższość  AWF-u Wrocław, przegrywając z nim 24:26.

Brązowy medal zdobyty przez nas w rywalizacji Akademickich Mistrzostw Polski w kategorii drużynowej Warszawie jest pierwszym takim osiągnięciem w historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Reprezentacja UJK: Krzysztof Bernacki, Mateusz Chrząszcz, Damian Dobrowolski, Piotr Gasin, Michał Grabowski, Filip Jastrząb, Maciej Kiczka, Krzysztof Markowski, Kamil Siedlarz, Piotr Szafarczyk, Daniel Walaszczyk i trener Tomasz Błaszkiewicz.

Maciej Kiczka

Historyczny Awans Szczypiornistów !!

Zespół Uniwersytetu Jana Kochanowskiego wygrał półfinałowy turniej Akademickich Mistrzostw Polski,
który odbywał się w Krakowie, od 1 do 3 maja, na halach UEK i Bronowianki.

W turnieju wystąpiło 14 ekip, drużyna UJK trafiła do grupy czterozespołowej razem z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina i z Politechnikami: z Krakowa oraz Rzeszowa. W pierwszym dniu rywalizacji przeciwnikami UJK były Politechniki, najpierw Krakowska, z którą nasz zespół wygrał 21:9, a potem Rzeszowska, którą pokonaliśmy 28:19, zapewniając sobie tym awans do ćwierćfinału turnieju. Rywalizacja z UMCS toczyła się o to, kto zajmie pierwsze miejsce w grupie. Wygrał ją nasz zespół, pokonując rywali z Lublina 24:18. W ćwierćfinale przeciwnikiem „czarno-biało-czerwonych” był zespół zza miedzy, czyli Politechnika Świętokrzyska, która broniła tytułu Mistrza Strefy C, wywalczonego przed rokiem w Kielcach. W tym meczu UJK osiągnął szybko trzybramkową przewagę (4:1) i potem konsekwentnie ją powiększał, prowadząc do przerwy 15:7. W drugiej połowie meczu przewaga UJK momentami utrzymywała się na poziomie 7 lub 8 bramek choć w pewnym momencie Politechnice udało się ją zmniejszyć do 5 (20:15 w 38’). UJK w końcówce wykazał się jednak silniejszym charakterem i pokonał rywali 29:19. Ten wynik dał drużynie Uniwersytetu awans do najlepszej 16 Akademickich Mistrzostw Polski. W ostatnim dniu turnieju „Akademicy” ze Świętokrzyskiej poszli za ciosem i w półfinałowym meczu pokonali zespół AWF Kraków 30:22. W meczu finałowym UJK spotkał się z Akademickim Mistrzem Polski 2016, Uniwersytetem Rzeszowskim i ograł go 20:12, czym zapewnił sobie 1 miejsce w turnieju półfinałowym! Najlepszym graczem UJK został wybrany bramkarz Filip Jastrząb. Turniej finałowy odbędzie się w czerwcu, w dniach o 9 do 12, a gospodarzem będzie Uniwersytet Warszawski

Zespół Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w turnieju półfinałowym strefy C reprezentowali (w nawiasie liczba bramek zdobytych na turnieju):

Krzysztof Bernacki(8), Mateusz Chrząszcz(10), Damian Dobrowolski(21), Piotr Gasin(29), Michał Grabowski(26), Filip Jastrząb, Maciej Kiczka, Krzysztof Markowski, Kamil Siedlarz(26), Piotr Szafarczyk(25), Mateusz Trutkowski i Daniel Walaszczyk(7).

Wielki Sukces szczypiornistów UJK!!!

W Półfinale Akademickich Mistrzostw Polski piłkarzy ręcznych rozgrywanych w Kielcach i organizowanych przez miejscową Politechnikę, zawodnicy Uniwersytetu zajęli 3. miejsce i po 7 latach (Radom 2009), zagrają pod koniec maja w Finale Ogólnopolskim w Katowicach.
Zespół prowadzony przez Tomasza Błaszkiewicza, od początku turnieju szedł jak burza, pokonując kolejno : w grupie – Politechnikę Rzeszowską (28:22), Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina (26:19) i na koniec zmagań grupowych rozprawili się z Politechniką Lubelską (23:14).

Takie rezultaty pozwoliły „Czarno-Biało-Czerwonym” zająć pierwsze miejsce w grupie i mierzyć się z teoretycznie łatwiejszym przeciwnikiem w ćwierćfinale. Właśnie na tym etapie zespół UJK los skojarzył z kolejną ekipą z Lublina, a mianowicie Uniwersytetem Medycznym. W meczu tym po raz kolejny Akademicy ze Świętokrzyskiej rozbili rywala, ogrywając ich aż 17 bramkami (35:18), czym zapewnili sobie awans do Finału w Katowicach. W niedzielę drugi raz w ciągu tygodnia spotkały się dwa AZS-y z Kielc i znów lepsza okazała się Politechnika, która ograła UJK , tym razem aż 30:19. W meczu o III miejsce UJK mierzyło się z Uniwersytetem Rzeszowskim i po 1. połowie wydawało się, że Kielczanie spokojnie wygrają to spotkanie (12:7), jednak w drugiej części Rzeszowianie obudzili się i doprowadzili do dogrywki rzutem na 5 sekund przed końcem (25:25). Dogrywkę lepiej rozegrali zawodnicy z Kielc, wygrywając ostatecznie 33:27.

Podsumowując, zawodnicy z AZS-u zagrali 5 dobrych i 1 słabsze spotkanie (które i tak nie miało wpływu na awans) i pewnie „zameldowali się” w Katowicach i tam powalczą o kolejne sukcesy.
Skład UJK : Adamczyk Łukasz, Bajwoluk Konrad, Bar Andrzej, Barański Kamil, Bernacki Krzysztof, Chrząszcz Mateusz, Dobrowolski Damian, Duda Paweł, Fugiel Szymon, Hady Filip, Jakubowski Paweł, Jastrząb Filip, Kiczka Maciej, Rysiński Rafał, Szafarczyk Piotr, Szpilski Kacper, Walaszczyk Daniel

Szczypiorniści UJK

3 zwycięstwa i 1 porażka to bilans piłkarzy ręcznych AZS-u UJK w drugiej rundzie rozgrywek II Ligi. Na inaugurację rundy wiosennej „Czarno-biało-czerwoni” pokonali „czerwoną latarnię” tabeli MKS Biłgoraj 30:20, tydzień później po wspaniałym boju derbowym, ulegli rezerwom Mistrza Polski VIVE Tauron Kielce 18:23. Kolejne 2 spotkania to wygrane we własnej hali z Wisłą Sandomierz(26:25) i z Glorią Katowice(23:21) . Taki bilans pozwolił absolutnemu beniaminkowi utrzymać 5.miejsce w tabeli po rundzie jesiennej ,co jest dużym osiągnięciem. Natomiast Hala Centrum Rehabilitacji i Sportu przy Campusie UJK powoli staję się trudną do zdobycia twierdzą, gdyż po raz ostatni „Studenci” przegrali tam 25 października 2015 z aspirującym do awansu ASPR-em Zawadzkie. Kolejny mecz nasz AZS gra również u siebie, w sobotę 12 marca o godzinie 17:00 z II drużyną Azotów Puławy, na który już zapraszamy.

Maciej Kiczka .

Sezon 2015/2016 to zupełnie nowa karta w historii sekcji piłki ręcznej KU AZS UJK Kielce , ponieważ od tego roku drużyna „Studentów” występuje w II lidze grupie IV , w roli beniaminka .
Od początku sezonu zespół „czarno-biało-czerwonych” radzi sobie w niej lepiej niż dobrze , gdyż zajmuję 5 miejsce po 5 seriach gier .
Na inaugurację sezonu AZS zagrał ze starymi znajomymi z III ligi : MKS Biłgoraj i pokonał ich 29:23 , mając problemy tylko w pierwszej połowie . W drugiej serii gier doszło do derbów Kielc pomiędzy AZS UJK a VIVE Tauron II , w tym meczu tylko przez chwilę VIVE miał problemy kiedy to po 25 min. prowadziło 10:9 , ale końcówkę I połowy zagrało koncertowo a w drugiej połowie nie pozwolili „Akademikom” dojść na niebezpieczną odległość ostatecznie wygrało 30:23

Dwa kolejne mecze AZS UJK zagrał na wyjazdach , w miastach nad Wisłą i stamtąd przywiózł komplet 4 punktów ogrywając najpierw Wisłę Sandomierz 30:21(wynik nie odzwierciedla rywalizacji na boisku do 58’ było 25:21) , a w ostatnią sobotę ograł w Puławach rezerwy Azotów wzmocnione zawodnikami z pierwszej drużyny 29:26 . Wynik zmieniał się jak w kalejdoskopie ,ale jednak więcej koncentracji w starciu beniaminków zachowali goście z Kielc .

W V serii gier „Akademicy” mierzyli się u siebie z zespołem ,który walczy o awans do I Ligi ,czyli ASPR Zawadzkie , Mimo tego że zespół gospodarzy postawił się rywalowi i przez całe 60 minut walczył nim jak równy z równym , w 42 był remis 21:21 , jednak końcówka należała do bardziej doświadczonych gości którzy wygrali ten mecz 30:26 i tym razem z Kielc(porażka z VIVE II 33:34) wywieźli komplet oczek .
Teraz „Czarno-biało-czerwonych” czeka 2,5 tygodniowa przerwa w rozgrywkach . Kolejne spotkanie zagrają oni 11 listopada w Rudzie Śląskiej z miejscowym Grunwaldem .
Strzelcy bramek(w nawiasie bramki z karnych)