ZAWODY PŁYWACKIE UJK 2016 – HEY !!! – JUŻ ZA NAMI foto relacja
Czwartkowy poranek na pływalni Delfin przy ulicy krakowskiej, godzina 8:40 powoli zbierają się na korytarzach grupy studentów. Tradycyjnie jak co roku odbywają się tu zawody pływackie UJK. Do pierwszego gwizdka już niedługo a jeszcze ostatnie przygotowania i decyzje dotyczące składów sztafet czy konkurencji indywidualnych. Ponowna rywalizacja kierunków, które zawsze wymieniają się pierwszym miejscem w klasyfikacji drużynowej czyli fizjoterapia i ratownictwo medyczne. Czy będzie niespodzianka w tym roku? Kto wie, ale mamy już kierunek wychowanie fizyczne i to może studenci – sportowcy będą wiedli prym w rywalizacji. Pierwszy start, konkurencje rozpoczęte wdzięcznym i zabarwionym akcentem werbalnym przez stałego naszego komentatora mgr Andrzeja Szołowskiego. Tu jak zawsze emocje rosną. Przy ilości 82 zawodniczek i zawodników woda basenowa zawrzała podgrzewając przy okazji atmosferę na widowni, gdzie przyjaciele startujących krzykiem pomagali zwyciężać swoim koleżankom i kolegom. Wielka radość dla tych, którzy stanęli na podium triumfując zwycięstwo, dzierżąc w dłoniach dyplom oraz upominki, rażąc blaskiem wiszącego na szyi medalem swoich konkurentów. A potem coś miłego dla oka i ucha, bowiem przerywnikiem w tym roku na zawodach był pokaz aqua – aerobicu w wykonaniu studentów kierunku wychowanie fizyczne przygotowanym i poprowadzonym przez mgr Justynę Kołodziejską. Wrzawa i bój pływacki doprowadził nas do końca imprezy, gdzie po dekoracjach medalowych, uśmiechniętych twarzach i okrzykach radości to sztafety rozstrzygnęły ostatecznie zwycięzców. Wielka niespodzianka, duża zmiana w klasyfikacji końcowej. Brak fizjoterapii oraz ratownictwa medycznego na podium !!!!!
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i tradycyjnie przypominamy, że przegrany to ten, który nie startuje a pozostali są dla nas wielkimi wygranymi.
I m-ce WYCHOWANIE FIZYCZNE
II BIOTECHNOLOGIA
III CHEMIA
IV PEDAGOGIKA
V RAT. MEDYCZNE
VI EDUKACJA MUZYCZNA
VII ADMINISTRACJA
VIII FIZJOTERAPIA
IX POLITOLOGIA
X BEZP. NARODOWE
Oraz kolejno: logistyka, fizyka tech., kier. lekarski, zarządzanie
dr
Tomasz Winiarczyk
Wyniki zawodów pływackich
I m-ce FIZJOTERAPIA
II RATOWNICTWO MEDYCZNE
III PEDAGOGIKA
IV EKONOMIA
V INFORMATYKA
VI TURYSTYKA I REKREACJA
VII BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE
VIII LOGISTYKA
IX BIOLOGIA
X ADMINISTRACJA i MATEMATYKA
Oraz kolejno: pielęgniarstwo, geografia, edukacja artystyczna, turystyka hist., militarystyka, filologia germańska, zarządzanie, chemia, ochrona środowiska, filologia angielska, biotechnologia, praca socjalna.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i tradycyjnie przypominamy, że przegrany to ten który nie startuje a pozostali są dla nas wielkimi wygranymi.
Gratulacje i do boju już w przyszłym roku – trenuj bo konkurencja nie śpi. Hey!!!
foto relacja
ZAWODY
PŁYWACKIE UJK
Koniec maja to czas, gdy społeczność akademicka naszej Uczelni, wypoczęta po Juwenaliach, może podejmować nowe wyzwania nie tylko intelektualne, ale i sportowe. Studenci na brak adrenaliny związanej z rywalizacją sportową na szczeblu akademickim narzekać raczej nie mogą. Z wielu dyscyplin sportowych, jakie im towarzyszą w trakcie ich edukacji to czas, kiedy Królową Sportu staje się pływanie. Nie bez powodu mówi się w ten sposób, bowiem frekwencja na zawodach weryfikuje wszelkie wątpliwości. I tak 25 maja na basenie przy ulicy krakowskiej wszyscy studenci, którzy uczestniczą w zajęciach na pływalni w ramach zajęć z wychowania fizycznego licznie stawili się do rywalizacji między kierunkami, wiedząc dokładnie, o co walczą. Ci, którzy swoimi umiejętnościami byli w stanie zdobywać punkty, dyplomy i medale dla swoich drużyn dzielnie podejmowali bój w wodzie, zderzając się często pierwszy raz z bezpośrednią rywalizacją sportową a zatem i walką z samym sobą, gdzie blask fleszy fotoreportera, skład sędziowski oraz publika dodatkowo powodowały „drżenie rąk”, ale i również chęć postawienia nóg na podium z numerem jeden. Pozostali uczestnicy zawodów, którzy swoje miejsce znaleźli na trybunach dzielnie kibicowali swoim koleżankom i kolegom mocno podgrzewani profesjonalnymi umiejętnościami speakera komentującego zawody.
Zawody rozpoczęły się przedstawieniem składu sędziowskiego oraz zawodników, którzy prezentowali swoje kierunki. Oficjalnego otwarcia zawodów dokonał kierownik MSWF i Sportu dr Rafał Pawłowski. Po ceremonii otwarcia rozległ się gwizdek sędziego głównego rozpoczynający start i rywalizacja pomiędzy zawodnikami w tym momencie ruszyła pełną parą.
Zawodnicy wystartowali w konkurencjach 50 m stylem dowolnym, klasycznym i grzbietowym oraz 25 stylem motylkowym. Konkurencje zamykały sztafety mieszane 6 x 25m stylem dowolnym. W trakcie zawodów odbył się pokaz płetwonurków, pod kierunkiem instruktora Andrzeja Suchojada, który zaprezentował umiejętności nurkowania młodzieży akademickiej UJK. Pokaz wywarł na wielu widzach duże zainteresowanie zwłaszcza dlatego, że aktorami przedstawienia są ich koleżanki i koledzy, często z roku i grupy. To powoduje stały napływ studentów do grupy płetwonurków według zasady mówiącej o tym, że płynnie i technicznie wykonywane elementy z gracją i spokojem wytwarzają u obserwatora chęć posiadania podobnych umiejętności.
W zawodach odnotowano 128 startów indywidualnych, co świadczy o zainteresowaniu taką formą aktywności lub po prostu w większości obudził się duch rywalizacji sportowej. Niewątpliwie jest to efekt pracy pracowników MSWF i Sportu, którzy od początku roku akademickiego uczą studentów umiejętności pływackich w grupach początkujących oraz doskonalą tych, którzy są już na wyższym poziomie. Ale sukcesem sportowym ostatecznie są przecież umiejętności studentów. Po zakończeniu poszczególnych konkurencji wręczane trofea dla zwycięzców powodowały zachwyt obserwujących ich kibiców oczekujących na medale, gdyż były zwieńczeniem sukcesów ich koleżanek i kolegów.
Radość z wręczanych medali była duża, lecz ostateczną rozgrywką jest suma zdobytych punktów, czyli klasyfikacja drużynowa. A zatem gdzie w tym roku powędrowały puchary za trzy pierwsze miejsca? Zwycięzcą w tym roku jest Wydział Nauk o Zdrowiu, który nie pozostawił cienia wątpliwości pozostałym, chętnym, którzy chcieli potwierdzić swoje umiejętności pływackie. Oficjalnie I miejsce zajmuje ratownictwo medyczne, miejsce II fizjoterapia i III pielęgniarstwo. Gratulacje dla zwycięzców jak również dla wszystkich kierunków oraz zawodników z życzeniami dalszych sukcesów. Należy pamiętać, że wygrany jest tylko jeden, lecz zwycięzcą jest każdy startujący, bowiem najtrudniej jest pokonać samego siebie.
Tomasz Winiarczyk
"piranie"