Relacja z obchodów 50- ZIMIA w Bukowinie Tatrzańskiej

Autor: Andrzej Szołowski Koordynator 50 – ZIMIA

W ramach obchodów 50-lecia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach nie mogło zabraknąć ważnej rocznicy powstania Studium Wychowania Fizycznego i Sportu (SWFiS) – obecnie Uniwersyteckie Centrum Sportu (UCS) – działającego od początku naszej uczelni.

Miesiąc temu dniach 6-8 marca 2020 r. na jubileuszowym 50-ZIMIU w Bukowinie Tatrzańskiej spotkała się brać narciarska w liczbie 200 przedstawicieli władz uczelni, zaproszonych gości i byłych studentów.

Studium Wychowania Fizycznego i Sportu powstało w 1969 roku. Organizatorem tej jednostki międzywydziałowej i jej kierownikiem był dr Andrzejowi Liedke. Kadrę w pierwszym roku akademickim stanowili: Jolanta Krawczyk, Maria Marcickiewicz i Władysław Krześniak. Oprócz zadań dydaktycznych dużą rolę odgrywały organizowane systematycznie obozy dla studentów: adaptacyjne, narciarskie, żeglarskie oraz sekcji sportowych ASZ uczelni.

Obozy narciarskie w Bukowinie szczególnie zapisały się w historii Studium, były bowiem „oczkiem w głowie” dr Andrzeja Liedke. Wraz z Jolantą Krawczyk, Andrzejem Jopkiewiczem i Władysławem Krześniakiem zorganizowali pierwszy obóz narciarski dla 30 osób z kierunku wychowanie fizyczne. Uczono jazdy na nartach na stoku bez wyciągu narciarskiego, a po południu jazdy na biegówkach. W kolejnym roku wprowadzono dodatkowo zajęcia z łyżwiarstwa. Później postanowiono uczyć jazdy na nartach studentów innych kierunków, wprowadzając swoistą modę na wyjazdy do Bukowiny. Studenci szybko pojęli, że trafiła im świetna okazja i nie wypadało nie być na nartach. Decyzją Senatu uczelni w 1973 r. wprowadzono obowiązkowe szkolenie narciarskie dla wszystkich studentów II roku studiów – bazą szkolenia została Bukowina Tatrzańska. Odtąd akcja zimowa zyskuje miano „Bukowina”. Do tej pory łącznie wzięło w niej udział ponad 16-tysięcy studentów. Za tę działalność Studium i jego pracownicy otrzymywali nagrody ministerialne, rektorskie i ZG AZS-u.

W roku 2000 ówczesny kierownik Studium dr Stanisław Hojda zainicjował organizację spotkań narciarskich w Bukowinie. Tak 30-ZIMIE obchodziliśmy w Domu Ludowym i w Knajpie U „Malorza”, gościem specjalnym był uczestnik naszych obozów Bronek Opałko. Później spotkania te stały się tradycją. Co 10 lat zjeżdżali się do Bukowiny nasi byli studenci i ich instruktorzy.

50–ZIMIE obchodziliśmy w hotelu Grand Stasinda. Impreza od samego początku wspierana była przez rektora prof. Jacka Semaniaka, Kierownika UCS dr Roberta Dutkiewicza i Zofię Rzadkosz, właścicielkę hotelu „Grand Stasinda”. Do organizacji włączono wszystkich pracowników UCS przydzielając im konkretne zadania do wykonania , Dział Promocji i Socjalny UJK a koordynatorem przedsięwzięcia był Andrzej Szołowski. Przygotowaniem materiałów filmowych i projekcyjnych utrwalających półwieczną historię UCS i obozów narciarskich zajął się Krzysztof Kupczewski. Wspólnymi siłami przystąpiono do działań, aby nadać nadchodzącym uroczystościom godny i odpowiedni charakter.

Radość przygotowań organizatorów i rychłego spotkania zmąciły informacje o zbliżającej się pandemii. Nastąpił wyścig z koronawirusem. Zdążyliśmy.

6 marca 2020 roku

godz. 15:00 – podjeżdżają pierwsze autokary z pracownikami uczelni na czele JM Rektorem. Uczestników witał wielki napis na bramie przed Grand Stasindą 50-ZIMIE w Bukowinie – Witojcie Hej!

Powitania, uściski, wzruszenia, potem spacer po odmienionej dziś Bukowinie.

Wieczorem wspaniała kolacja, kilka dań do wyboru oraz szwedzki stół.

Najbardziej wytrwali zainicjowali w Sali Kominkowej wielkie granie. Artur Ozdoba, Krzyś Marzec i Krzyś Fudala grali i śpiewali szanty, piosenki o górach i te turystyczne. Zabawa trwała do rana.

7 marca 2020 roku

godz. 10:00 – narciarze spotkali się na Rusińskim Wierchu na „Slalomie Pokoleń”. Było dużo wywiadów, zabawy na stoku, ale przede wszystkim rywalizacja sportowa, którą część potraktowała jak bal przebierańców.

godz. 15:30 – obiadokolacja

godz. 17:30 sala z gośćmi wypełnia się przy dźwiękach kapeli góralskiej Andrzeja Pietrasa.

Godź. 18:00 kierownik UCS dr Robert Dutkiewicz wita znakomitych Gości, a w szczególności 9 uczestników pierwszego obozu narciarskiego z 1970 r. Potem Pan Rektor dziękował wszystkim 32 pracownikom, który tworzyli SWFiS i rozbudzali narciarskie pasje studentów. Następnie odczytano list dra Andrzeja Liedke do uczestników. Dalszą część gali prowadził i komentował na żywo Andrzej Szołowski według następującego porządku:

 • prezentacja historii 50-lecia SWFiS,
 • wywiad z Jolą Krawczyk i studentami pierwszego obozu w 1970 r.,
 • wywiad z góralem Józkiem Kurucem,
 • pokaz mody narciarskiej z tamtych lat
 • pokaz slajdów obozów narciarskich z podkładem muzycznym,
 • pokaz filmu „Bukowina obozowa – dawniej i dziś” wraz ze wspomnieniami z 30 i 40-ZIMIA.

Wszyscy uczestnicy doskonale się bawili. Śpiewami dyrygował prof. Jan Król, którego wspomagał Witt Chamera. Potem nastąpiły wzajemne podziękowania.

godz. 20:30 (sala bankietowa w góralskim stylu) – ponad 200 uczestników gali jadło, piło i tańczyło w rytm muzyki z lat 70. i 80. i 2000, dobraną przez Włodzia Sterkowicza. Było karaoke przeplatane występami grupowymi i solowymi, w których prym wiodła nasza Małgosia Barańska.

W międzyczasie podziękowano Pani Zofii Rzadkosz właścicielce hotelu „Grand Stasinda”, wręczając pamiątkowy pakiet specjalny naszego 50-ZIMIA.

Był też czas na dekorację zwycięzców porannego „Slalomu Pokoleń”, która poprzedzona byłą kilkoma minutami filmu ze stoku. Ceremonię prowadził organizator slalomu Grzesiu Osiakowski.

W trakcie – wielka niespodzianka: Witt Chamera wraz z Kapitułą zorganizowali krótki Mój Benefis…, zakręciła mi się łezka.

Wspaniała zabawa trwała do białego rana.

8 marca 2020 roku

godz. 10:00 – msza św. celebrowana przez ks. Roberta Woszczyckiego.

godz. 11:00 – czas pożegnań z nadzieją, że zobaczymy się za kolejne 10 lat.

W imieniu organizatorów bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom 50-ZIMIA. Myślę, że dostarczyliśmy Wam dużą dawkę niezapomnianych emocji. Staraliśmy się „odkurzyć wspomnienia” z tamtych lat najlepiej, jak potrafiliśmy. Nie żałujemy poświęconego ponad pół roku ciężkiej pracy całego zespołu.

Dziękuję osobom i partnerom, którzy pomagali nam w organizacji 50-ZIMIA, a także władzom Uczelni na czele z Panem Rektorem Jackiem Semaniakiem za wsparcie merytoryczne i finansowe.

Pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Sportu:

Robert Dutkiewicz ,Jolanta Drezno, Beata Majchrzak-Liberek, Grzegorz Osiakowski, Włodzimierz Sterkowicz, Rafał Pawłowski, Tomasz Winiarczyk, Justyna Kołodziejska, Tomasz Błaszkiewicz, Klaudia Pożoga, Piotr Osiakowski, Jazabela Januchta, Małgorzata Barańska, Dariusz Ciesielski

Partnerzy:

 • Dział Socjalny UJK – Bernardeta Korzewska, Edyta Takosoglu
 • Dział Promocji UJK – Piotr Burda, Iza Rzepecka
 • Wydział Pedagogiki i Psychologii – Krzysztof Kupczewski
 • Grand Stasinda – Zofia Rzadkosz
 • Labosport Polska – Filip Szołowski
 • Zespół Góralski – Kierownik Andrzej Pietras
 • Firma VOLFEK – D-J Krzysztof Wilczek
 • Organizator techniczny – Firma „Slalomu Pokoleń” Maciej Młynarczyk
 • Patron Medialny – „Echo Dnia”

Kielce 07.04.2020 r.

Skip to content